22. května měli žáci 8. a 9. ročníku naší školy a ZŠ Trhové Sviny možnost navštívit Památník Terezín. Exkurzi zajistilo a zafinancovalo MAS Sdružení Růže. Výlet byl tedy pro žáky zcela zdarma.
Součástí programu v Terezíně byla prohlídka Malé pevnosti, která fungovala jako vězení, a to i během 2. světové války, kdy zde bylo sídlo pražského Gestapa. Žáci viděli děsivé podmínky, za nichž zde byli vězněni političtí odpůrci režimu, Židé nebo lidé, kteří porušili pravidla.

Dozvěděli se mnoho informací nejen z období války, ale i o samotné historii nebývalé pevnosti.
Další část prohlídky již byla zcela na nás. Stihli jsme se podívat do Velké pevnosti, kde jsme navštívili kolumbárium, obřadní síně i márnici. Viděli jsme také torso kolejí, které sem byly za války postaveny pro časté transporty Židů.
Cesta i program byly náročné a žáci si odnesli informace o historii, která by neměla být zapomenuta a z níž by se lidé měli poučit.

Mgr. Jana Jarkovská