Dne 21. 5. 2014 proběhl na Základní škole v Horní Stropnici program o zdravé výživě pod názvem „Zdravá 5“. Programu se zúčastnila IV. a V. třída. Pod vedením paní lektorky Blanky Musilové si žáci zahráli hry týkající se zdravého stravování. Za každou správnou odpověď dostal tým (celkem bylo 5 týmů po 5 dětech) jeden bod v podobě papírové pětikoruny.

Body se sbíraly do různě barevných kasiček.

Her se zúčastnili vždy všichni členové týmu, a tak si každý mohl vyzkoušet:

• ochutnávání ovoce/ zeleniny se zavřenýma očima a hádání, co to je
• třídění potravin do správného patra potravinové pyramidy
• poznávání různých druhů obilovin
• řazení nápojů od nejzdravějších po nejméně zdravé
• vyrábění zdravé svačinky
Program se dětem moc líbil. Naši spolužáci ze IV. třídy k tomu napsali následující:
„Byla tam zábava. Dělali jsme různé soutěže. Ten, kdo nasbíral za dvě hodiny nejvíce bodů, vyhrál cenu. Poslední soutěž byla nejlepší, měli jsme z ovoce a zeleniny udělat veselou svačinu, a pak jsme ji mohli společně sníst.“
Jan Charvát

„Nejvíce mě bavilo to, že jsme stavěli z jídla obrázky. Ale i ta pyramida byla prima a dostávali jsme hodně bodů.“
Kamila Martanová

Za V. třídu Aneta Prouzová, Eva Buštová a Eliška Bartůňková