Díky projektu Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji, CZ.1.07/1.1.00/44.0007, jsme měli možnost navštívit jedinou přístupnou vysokou pec ve Vítkovicích. Exkurzi pořádala spřátelená SŠ České Velenice. Jeli jsme nejen my, ale i ZŠ České Velenice.
Cesta byla dlouhá, a tak jsme se zastavili v Kroměříži, kde jsme navštívili Květnou zahradu.

Prošli jsme i Holandskou zahradu, bohužel tulipány byly již odkvetlé. Dále jsme viděli Oranžerii, Králičí kopeček, Ptáčnici, Jahodový kopec. Během prohlídky jsme se museli ztišit, neboť ČT zde natáčela film o Johannu Gregoru Mendelovi. Když se natáčely exteriéry, byli jsme zrovna v rotundě, kde je mimo jiné Foucaultovo kyvadlo, které visí na 25 metrovém lanku. Toto kyvadlo dokazuje pohyb Země kolem své osy.

Následoval rozchod. Došli jsme na náměstí a tam se občerstvili. Za naším panem učitelem Drboutem přišla jeho kolegyně z Kroměříže paní učitelka Turková a hned nás organizovala do dvojic. Doprovodila nás ke gymnáziu a popřála šťastnou cestu. Potom jsme odjeli do Oder. Zde jsme se ubytovali v Dělnickém domě, navečeřeli se a šli se projít po městě. Zjistili jsme, kde je sportovní stadion a plovárna. Večer jsme nemohli usnout, chvíli jsme hráli žolíky. Stejně jsme toho moc nenaspali.
Po snídani jsme vyrazili směr Vítkovice. Průvodce nám vysvětlil zpracování železné rudy a výrobu oceli. Prošli jsme si vyhlídkovou trasu, která nás zavedla až do 61 metrů. Všichni sem však nedošli. Pan učitel, Ondra a Honza zůstali raději v 35 metrech. Dolů už to šlo všem. Po obědě jsme vyrazili směr domů.
Zpáteční cesta byla úmorná. Hned po výjezdu jsme usnuli, některé z nás zachytil pan učitel na fotografii. Cestou jsme se zastavili v Třebíči. Domů jsme dorazili až v půl deváté večer.
Celá exkurze se vydařila a těšíme se na další.

Koiš David, Dvořák Jan, Kříž Milan, Lavička Patrik, Vopelka Jiří, Bleha Antonín, Kotrč Ondřej, VIII. třída

Květná zahrada

NKP Dolní Vítkovice

Cesta autobusem

logoling b