Akce Den Země je mnohaletou tradicí naší školy. Oficiálně připadá každoročně na 22. dubna, nicméně my jsme si ho letos připomněli ve dnech 6. a 7. května 2015.
První den celá škola trávila na brigádě v lese. Počasí přálo více 1. stupni a IX. třídě. Na rozdíl od žáků z VI. až VIII. třídy totiž skoro nepromokli. Děti byly pilné jako včelky, práce za nimi byla zřetelně vidět. Vytahovaly, hrabaly či pálily klestí z porostu.


Druhý den byl věnován hrám motivovaným tématikou obratlovců. Smíšené skupiny pod vedením žáků IX. třídy byly pojmenovány stejně jako stanoviště, na nichž se plnily bodované úkoly. Vedoucí skupin se tentokrát snažili i o barevné sjednocení členů svého týmu. Učitelé školy připravili pro děti řadu zajímavých her. Při některých šlo především o rychlost a fyzičku, při jiných o soustředění a trpělivost nebo logický úsudek a znalosti.
Pojďme si jednotlivá stanoviště zrekapitulovat:
Na stanovišti KRUHOÚSTÍ si žáci zašifrovali a prověřili svou slovní zásobu s mihulí potoční. Stanoviště PARYBY nabízelo silný silový zážitek v podobě držení posilovacího kroužku v dlani na čas. RYBY se staly výhodou pro znalce podvodního světa, kromě skládání puzzle šlo také o to ryby poznat. Origami čekalo děti na stanovišti OBOJŽIVELNÍCI. Vyzkoušely si zde i cestu za vodou, kdy ji přenášely na lžíci do připravených odměrných válců. Velká legrace panovala na stanovišti PLAZI, protože provléknout provázek nohavicemi a rukávy členů týmu a vytvořit tak jakéhosi hada bylo hodně krkolomné. Poznávačka zástupců plazí říše se ukázala podstatně jednodušší. Na stanovišti PTÁCI se děti setkaly s mnoha druhy vajec a ptačích per. Rozeznat je a přiřadit ke správným jedincům chtělo spolupráci všech ve skupině. Vyzkoušet si svou šikovnost a trpělivost pak družstva mohla při hře s vajíčkem a lžící uvázanou na provázku za pasem. Jako vskutku fyzicky nejnáročnější bylo stanoviště SAVCI. Překážková dráha dala zabrat všem, protože na zahradě školy jsme využili také hasičských překážek, což pro některé žáky byla premiéra. Zvládli to ale nakonec všichni. V teoretické části tohoto stanoviště čekala na děti opět poznávačka.
Po vyhlášení vítězů, kdy všichni zúčastnění měli na výběr z několika variant odměn, se uskutečnilo ještě několik společných her. Například vytvoření hada z kusů oblečení členů družstva přineslo řadu vtipných momentů a rafinovanost některých týmů byla překvapivá.
Letošní Den Země je za námi, doufejme, že i ten příští bude stejně úspěšný.
Mgr. Jana Míšková