Předvánoční maškarní snění ve škole

Dne 20. 12. 2012 se krátce po čtvrté hodině odpoledne před naší základní školou sešli žáci z 2., 3. a 5. třídy. Jak stálo v dopisech, které každý z nich dostal, připravily pro ně paní učitelky Hronová, Míšková a Notová spolu se slečnou vychovatelkou Červenkovou překvapení v podobě nocování ve škole spojené s maškarním bálem.

Donesli jsme si tedy spacáky, karimatky, batohy s dobrotami a kostýmy, všichni toho měli tolik, že jsme se do družiny, kde jsme měli spát, pomalu nevešli. Někdo tedy zůstal ve družině, ostatní se přesunuli do noclehárny hned naproti. Nahoru na palandy jsme si uložili naše zavazadla a dole jsme si připravili spaní. 

V aule už na nás čekaly stoly, kam jsme si odnesli hrnečky na čaj, cukroví a další dobroty. Každá ze tříd měla svůj stůl. Například páťáci si donesli tolik chlebíčků, jednohubek, křupek a dalších laskomin, že se stůl prohýbal a málem to všechno nebylo kam dát. Máme moc hodné maminky a babičky.

Poté jsme se přesunuli do místního kostela sv. Mikuláše, kde někteří z nás ještě nikdy nebyli, abychom si poslechli koledy a zpívání školního sboru Sluníčko pod vedením pana učitele Golombka a Novohradského smíšeného sboru vedeného paní učitelkou Kudrnovou. Moc se nám to líbilo, i když tam byla zima jako v Antarktidě. Na konci programu jsme si zazpívali některé koledy spolu s oběma sbory.  

Po návratu do školy nám přišla velmi vhod gulášová polévka. Byla velice dobrá, někdo si ji šel přidat i víckrát. A následovalo to, na co jsme se nejvíc těšili - převlékání do maškarních kostýmů. To byla velká legrace! Najednou na chodbě nebyly děti, ale objevili se princezny, piráti, akční hrdinové, víly, čerti, kovbojové a indiáni, čarodějnice, rytíři a podobná stvoření, dokonce jedna uklízečka WC z ruzyňského letiště, manželka Santy Clause nebo Harry Potter.  Velkým zjevením byl obrýlený vědátor s barevnými vlasy, který si donesl důkazy o tom, že skutečně přijde konec světa. Místo našich učitelek se zjevili, doktor i s pacientem, Červená karkulka a Pipi punčochatá. V aule jsme si naše masky představili, a pak už jsme tancovali a zobali dobroty. Při dámské a pánské volence jsme se trochu styděli, ale nakonec jsme to zvládli skoro jako ve StarDance.

Do hajan odešli nejprve druháci a třeťáci, ale spát se jim moc nechtělo. Páťáci si ještě chvilku povídali, pak šli spát také. Paní učitelky nám četly pohádky, někdo usnul, někdo ne, takže došlo na noční mytí nádobí a úklid auly, ovšem ani to nespavce nevyčerpalo, na řadu se dostaly strašidelné historky. Kluci si vymýšleli, že se hýbe pytlík se svačinou, že na nás padá strop a útočí pidimužíci a holky se bály. Někteří z nás usnuli proto až k ránu a vstávat se nechtělo nikomu. Pan školník musel zapnout zvonek, aby nás dostali ze spacáků.

Ráno jsme si sbalili, už jsme se těšili na dárky pod stromečky ve třídách. Páťáci po nadílce zamířili do Humenic, kde nechali zvířatům v krmelci jablíčka, seno, tvrdý chleba a kaštany. Minulý rok jsme díky Honzovi Kubíčkovi viděli jejich malé ovečky, letos jsme se pomazlili s jejich malinkými jezevčíky. Zdravíme vlčáka Báru, umí nosit míček a chvíli neposedí.

Po návratu do školy jsme si ještě stihli zahrát vybíjenou se čtvrtou třídou, páťáci vyhráli, a tak čekáme, kdy nám čtvrťáci vyhlásí odvetu.

V noční škole se nám moc líbilo, jen to ranní vstávání nebylo moc milé.

Pavel Bureš, Dominik Rolinek, Sabina Leová, Tereza Golombková, Jana Koriťáková z 5. třídy