Ve středu 17. 10. 2012 se celá škola i s učitelským sborem zúčastnila programu s názvem „Renesanční vojenství“. Přijeli k nám dva členové historické skupiny Pernštejni z Pardubic.

Nejdříve se představili a začali povídat o 16. století. Jeden z nich hrál panovníka a druhý kapitána vojska, ten nás seznamoval se zbraněmi, které se v té době používaly. Předvedli nám bodné a sečné zbraně. Některé byly vybaveny tzv. prstýnkem, ten měl chránit prst při lepším uchopení bodné zbraně. Jiný meč byl opatřen takovým košem, který chránil vojákovu ruku, takže mohl bojovat i bez rukavice.

Ukázali nám i dvě střelné zbraně, které měly dostřel 6 až 10 metrů. Delší zbraň používali pěšáci proti nepřátelům tak, že všichni mířili na bod uprostřed nepřátelského pluku. Kdyby mířili různě, mohli by snadno minout svůj cíl, jelikož se těmito zbraněmi těžko mířilo. Jednoruční zbraně (bambitky) nejčastěji využívala jízda. Voják svou zbraň nabil, rozjel se ke svému nepříteli a střílel až v těsné blízkosti, zbraň měla totiž krátký dostřel. Pokud voják minul svůj cíl, záblesk střelného prachu nepříteli alespoň ublížil.

Pomocí 16 dobrovolníků jsme se také dozvěděli, jak vypadala formace pěšáků. Ti byli seřazeni do čtyř řad po čtyřech lidech. Velitel připravil k obraně první řadu. „Vojáci“ (tedy naši dobrovolníci), uchopili kopí, které mělo ve skutečnosti až 7 metrů, a mířili dopředu tak, že si kopí zapřeli o nohu a drželi ho levou rukou, pravou měli tak volnou a připravenou kdykoli tasit. Stejným způsobem se připravila zadní i boční řady. Tento útvar byl ještě napadnutelný z rohů. Ti, co byli uprostřed, namířili svá kopí k rohům. Takto byla formace pěšáků připravena na obranu před jízdou nepřítele.

Vojáci v té době nosili na sobě pestrobarevné oblečení. Ve vítězné bitvě brali jako kořist nejen cennosti, ale i oblečení. Některým však byly šaty malé, tak je rozstříhali a různě sešili k sobě, aby se cítili pohodlně.

Na závěr byl prostor pro dotazy. Také jsme si mohli některé zbraně potěžkat. Představení se všem jistě líbilo.

Za VII. třídu Petr Hrbek a Veronika Morongová