Dne 26. 6. 2017 přivezla paní Marcela Raabová na zahradu naší mateřské školy domácí zvířátka. Ve velké kleci pípalo asi čtyřicet kuřátek, z menší klece vykukoval kohout a v dalším příbytku seděla maminka kvočna. Nechyběla domácí kočka s koťátkem, dva indičtí běžci a králičí maminka s malými králíčky. Všechna tato zvířátka měla svou ohrádku, kterou jsme všichni ochotně pomáhali postavit.

Ze začátku se zdálo, že nás nemůže nic zaskočit, že už poznáme všechny domácí pípající, mňoukající a štěbetající hosty. Ale jak a čím se krmí? To bylo překvapení, když nám Matýskova maminka dala do rukou vařená vajíčka, abychom je oloupali. Ta je všechny hned nastrouhala a smíchala s nadrcenou kukuřicí, šrotem a pšenicí. Následovalo krmení. Do ohrádky vstoupilo vždy osm dětí, dívaly se na kuřátka, jak zobou připravenou míchanici a v ten moment si každý mohl pohladit peříčka kuřátek. Jiná skupinka dětí sahala na heboučkou srst králíčků. Dozvěděli jsme se, že se to takhle nesmí dělat. Proto jsme si nejdříve pohladili velkou samici a pak malé chlupaté uzlíčky. Mohlo by se totiž stát, že už by se o malá králíčata jejich maminka přestala starat. Když už u některých dětí polevila zvědavost, odešly si hrát na písek. Zbylí vytrvalci pomáhali chytat kuřátka zpět do připravené klece. Děkujeme paní Ing. Marcele Raabové PhD za poskytnutí krásných zážitků, za nové poznatky a za získání nových dovedností.


Magda Mikšovská