Dlouhá zimní rána v mateřské škole je zapotřebí občas osvěžit jinými aktivitami. A protože jsme právě s dětmi probírali týdenní téma:“ Rýma, kašel, kapesník se našel,“ přímo se nabízela výzdoba kapesníčku. Tentokrát jsem chlapcům a holčičkám nabídla nový materiál „perlinku“, což je stavební mřížka, která je pevná a zároveň ohebná. Nejdříve jsme se museli seznámit s umělohmotnou jehlou, mřížkou a barevnou pletací vlnou.

Děti byly ze začátku zvědavé, ale některé měly obavu z neznámé činnosti a ostýchaly se začít pracovat. Jakmile ale uviděly první stehy na podložce u kamarádů, činnost s jehlou je začala přitahovat. Vyšívali jsme pomalu předním stehem a v malých skupinkách. Do této neobvyklé činnosti se postupně zapojili všichni budoucí prvňáčci. Každý kapesníček byl hezký a úplně jiný. Předškoláci vyšívali různým tempem, volili jiné barvy vlny a podle zručnosti měli na kapesníku odlišný počet vyšitých řádků. Všem snaživým švadlenkám se podařilo svou práci dokončit. Aniž by chlapci a děvčátka tušili, zdokonalovali se v jemné motorice, koordinaci oka a ruky a prostorové orientaci na ploše. Také posilovali trpělivost, pozornost a pečlivost. Naše vytvořená dílka se budou nyní na nás dívat z nástěnky.

Magda Mikšovská