Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv
Den Země 2018
Bruslení v Budvar aréně
MŠ v Bedřichově
Burza škol
Centrum ekologické a globální výchovy Cassiopea
Předškoláci na návštěvě Domu pro seniory Horní Stropnice
Návštěva Lince
Zvoneček
Mikulášská nadílka
Den Země

V sobotu 19. 3. 2016 přivítala Horní Stropnice šachový mládežnický výkvět Jihočeského kraje - mladší žáky (ročník 2004 a mladší). Na největší turnaj mládežnických šachových družstev v kraji přijelo deset šestičlenných družstev z pěti šachových oddílů.

Jednalo se i o nejdelší šachový turnaj, protože hráči museli odehrát devět kol (tempo 2 x 20 min na jeden zápas). Hrát se začalo v devět hodin a i díky organizačnímu zádrhelu v době oběda jsme se rozloučili téměř v 18 hodin. Únava byla vidět zejména na doprovodu hráčů a organizátorech turnaje (celkem téměř čtyřicet dospělých). Děti totiž měly možnost odreagovat se v tělocvičně naší základní školy, čehož také s velkou mírou využívaly.
Jak již bylo zmíněno, turnaj se díky velkému pochopení ředitele školy PaedDr Jaroslava Baláše odehrál v ZŠ a MŠ Honí Stropnice. Díky rozsáhlému zázemí školy se nám podařilo zajistit skvělé podmínky pro hráče zejména v hrací místnosti (během hry klid v jídelně školy). Děkujeme proto řediteli školy i jeho zástupci Mgr. Vítu Golombkovi. Máme tak vytvořeny vynikající podmínky pro šachové turnaje a šachové tréninky. Přidáme-li k tomu i obdobný přístup vedení sousední školy v Nových Hradech a velkou podporu rodičů, není divu, že se naše děti řadí mezi šachovou elitu v kraji.
Je samozřejmé, že kvalitní prostorové podmínky pro šachovou činnost jsou nutné. Ale bez obětavého týmu lidí by to bylo málo. Děkujeme proto panu Janu Fliegrovi (ředitel turnaje, při přivítání daroval každému dítěti čokoládovou medaili), pánům Františku Rolinkovi a Dominiku Rolinkovi (rozhodčí a vedoucí našich družstev), paním Janě Miklové a Lucii Hájkové (pokladní a dozor v tělocvičně), panu Janu Wimmerovi (dozor v tělocvičně), panu Romanu Bauerovi (dozor a výroba šachových figurek – zvláštní cena pro vítězné družstvo), panu Martinu Hejdovi (hlavní rozhodčí) a panu Mgr. Vilibaldu Rolínkovi (organizační záležitosti a zhotovení cen pro všechny účastníky turnaje). Poděkování patří také našim dětem – Adéle Rolinkové, Lucii Rolinkové, Patriku Miklovi a Jáchymu Bauerovi – za pomoc při úklidu. Zvláštní poděkování si zaslouží Dominik Rolinek (patnáct let) za skvělé vedení našeho druhého mužstva. Konkrétně to znamená celý den se věnovat sedmi dětem a pomáhat jim překonat všechny nástrahy náročného šachového klání.
Naše děti podaly opět skvělý výkon, a to nemohli nastoupit (nemoc a rodinné důvody) naši dva silní hráči – Vít Kotál (Strakonice) a Václav Kučera (Nové Hrady). Družstvo Hraničář Horní Stropnice A skončilo na skvělém čtvrtém místě. Postup na Mistrovství České republiky nám unikl o pověstný vlásek. Naše družstvo uhrálo stejný počet bodů jako třetí QCC České Budějovice A, ale v pomocném hodnocení bylo o půl bodu! horší. Naše druhé družstvo složené ze začínajících a velmi mladých hráčů obsadilo skvělé osmé místo. Všechny naše děti kromě obrovské psychické výdrže (jedna z důležitých podmínek pro život) se vzorně chovaly, proto děkujeme Lucii Rolinkové, Tadeáši Janečkovi (Nové Hrady), Sebastiánu Steinbauerovi (České Budějovice), Adéle Rolinkové, Janu Pávkovi (Nové Hrady), Lukáši Blahovi, Petru Kvasníkovi (družstvo A), Marku Stehlíkovi, Patriku Miklovi, Marku Petráškovi (Nové Hrady), Jáchymu Bauerovi (Ševětín), Pavlu Jaromíru Kypetovi (Nové Hrady), Janě Šabatkové a Janu Němcovi (družstvo B).
Na závěr přidám krátkou a krásnou příhodu. Turnaj šachových družstev vypovídá o kvalitě šachových oddílů, protože splnit podmínky pro složení družstva není vůbec jednoduché. Nedivím se proto, že družstvo QCC přijelo bez jednoho hráče. Požádali nás proto o zapůjčení náhradníka. V úvahu přicházel Jan Němec. Ten ale rozhodně prohlásil „ … já hraji za Stropnici …“, což jsme s potěšením přijali.
Vilibald Rolínek