Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv
Den Země 2018
Bruslení v Budvar aréně
MŠ v Bedřichově
Burza škol
Centrum ekologické a globální výchovy Cassiopea
Předškoláci na návštěvě Domu pro seniory Horní Stropnice
Návštěva Lince
Zvoneček
Mikulášská nadílka
Den Země

Každý rok se v Českých Budějovicích koná krajské finále Přeboru škol Jihočeského kraje. Jedná se o šachovou soutěž čtyřčlenných družstev, která musí být složena ze žáků z jedné školy v určených věkových kategoriích. Letos přijelo do sálu Gerbery poměřit si šachové umění v kategorii A (1. – 5. ročník ZŠ) celkem osmnáct školních družstev, což bylo i s náhradníky 84 mladých šachistů a šachistek. Celkem ve všech kategoriích zasedlo k šachovnicím 238 šachistů včetně dívek. Ze ZŠ a MŠ Horní Stropnice jela letos soutěžit dvě družstva.


V loňském krajském finále Přeboru škol obsadilo naše družstvo ve složení Lucie Rolinková, Matěj Červ, Patrik Mikl a Adéla Rolinková čtvrté místo. Hrálo třináct družstev.
Z věkových důvodů nemohla již letos v uvedené věkové kategorii hrát Lucka. Družstvo proto doplnil nováček Lukáš Blaho, který začal pravidelně trénovat v říjnu 2015.
Družstvo ZŠ a MŠ Horní Stropnice A hrálo ve složení Adéla Rolinková, Matěj Červ, Patrik Mikl a Lukáš Blaho. Vzhledem k již značným hráčským zkušenostem jsme čekali, že naši mladí šachisté vybojují nějakou medaili.
Družstvo ZŠ a MŠ Horní Stropnice B bylo složeno ze samých nováčků – Petr Kvasník, Marek Stehlík, Jan Němec a Jana Šabatková, naše nejmladší hráčka. Cílem tohoto družstva bylo nasbírat hráčské zkušenosti a seznámit se s atmosférou velkého šachového turnaje.
A nyní pár vět k samotnému turnaji, na který jsme jeli autobusem TJ Nové Hrady. V Horní Stropnici jsme přistoupili ke kamarádům z Nových Hradů, kteří se rovněž věnují šachové hře. Z Novohradska tak jel do Českých Budějovic na jeden šachový turnaj zatím rekordní počet mladých šachistů – patnáct – pod dohledem tří trenérů. Cesta i začátek turnaje proběhly bez problémů, takže první kola začala podle propozic krátce po deváté hodině. A začaly se dít věci. Během dvou kol se na prvním místě objevilo družstvo ZŠ a MŠ Horní Stropnice A a hned za nimi družstvo ZŠ Nové Hrady. Velmi zkušená družstva našich soupeřů ztrácela body, protože nestačila vzdorovat hráčskému umění našich šachistů. Takový jednoznačný průběh byl až do šestého kola. Hráčům z Horní Stropnice se následně přestalo dařit, a nakonec se družstvo propadlo na konečné páté místo. Družstvo ZŠ a MŠ Horní Stropnice B se umístilo na 17 místě.
Všem našim reprezentantům patří velké poděkování za úžasnou bojovnost, týmové nasazení a vzorné chování a vystupování. Velice nás potěšil výkon začínajících šachistů. Lukáš Blaho uhrál na čtvrté šachovnici šest bodů ze sedmi možných. Rovněž výkon Marka Stehlíka byl skvělý. Na druhé šachovnici uhrál rovněž šest bodů ze sedmi možných. Lukáš a Marek se tak zařadili v dané kategorii mezi velice úspěšné hráče turnaje. V hodnocení hráčů na jednotlivých šachovnicích oba dva obsadili vynikající druhá místa!
K úspěchu určitě přispěly i vynikající podmínky pro tréninky a oddílové soutěže v ZŠ a MŠ Horní Stropnice. Bez omezení využíváme aulu s veškerým moderním vybavením informačními technologiemi. Navíc byl šachový kroužek v rámci vlastního projektu Šachy ve škole vybaven šachovými soupravami. Takže se mohly soupravy umístit i do tříd, kde je nejvíce zájemců o šachový trénink. Děti tak mají možnost hrát šachy i o přestávkách. Poděkování za uvedené podmínky patří řediteli školy PaedDr. Jaroslavu Balášovi, třídním učitelům Mgr. Martinu Měchurovi a Mgr. Janu Francovi. Děkujeme i Obecnímu úřadu Horní Stropnice za finanční podporu. Mohli jsme tak zajistit dětem pohodlnou dopravu autobusem.
Vilibald Rolínek