Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv
Den Země 2018
Bruslení v Budvar aréně
MŠ v Bedřichově
Burza škol
Centrum ekologické a globální výchovy Cassiopea
Předškoláci na návštěvě Domu pro seniory Horní Stropnice
Návštěva Lince
Zvoneček
Mikulášská nadílka
Den Země

 Ve spolupráci se Střední školou České Velenice jsme v rámci projektu „Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji CZ.1.07/1.1.00/44.0007“ absolvovali dvoudenní exkurzi do Plzně. Z naší školy jelo čtrnáct chlapců a paní učitelka Balášová. 

První den jsme navštívili Techmanii Science Center a 3D planetárium.

Mnozí z nás si vyzkoušeli řadu fyzikálních pokusů, zajezdili jsme si na transportéru Segway, absolvovali výukový program „Zalidněná modrá planeta“ o množství vody na Zemi a její potřebě pro uchování života na planetě. Udělali jsme si představu o poměrných velikostech planet Sluneční soustavy a Slunce, prohlédli si a vyzkoušeli gyroskop, který zprostředkoval pocity kosmonautů.
Druhý den byl ještě více nabitý. Navštívili jsme firmu Precision Castparts Corporate. Tato firma je dodavatelem litých a kovaných produktů pro letecký a energetický průmysl. Produkty dodávají známým firmám, jako jsou Rolls-Royce, Airbus, Siemens, Kawasaki a mnohým dalším. Ve firmě Precision Castparts Corporate jsme viděli, jak se odlitky z titanu obrábějí a jak se kontroluje jejich bezchybnost. V krátkém videu jsme sledovali, jak se součástka stane součástí leteckého motoru a ten je namontován do letadla. Až poletíme na dovolenou, tak nejspíše v letadle bude součástka, která byla zpracována v této firmě.
Za dalším poznáním jsme se vydali do Pivovarského muzea a plzeňského historického podzemí. V podzemí jsme dostali ochranné helmy pro bezpečnost našich hlav. Bylo to opravdu nutné. Občas se ozývaly pěkné rány, jak ti vyšší z nás naráželi hlavami do nízkých stropů. Viděli jsme staré nádoby, kožené boty a dokonce i lebku koně. Všechny archeologické nálezy pocházely ze studní, kterých bylo ve staré Plzni velice mnoho. Každý dům měl svou. V muzeu jsme viděli vybavení historické hospody, sladovnu, funkční model pivovaru a prošli jsme se i po hradbách. Dozvěděli jsme se, jak vypadá a co je to hvozd - na něm se teplem zastavoval proces klíčení obilí při výrobě sladu. Navštívili jsme historickou laboratoř. Dozvěděli jsme se také něco o historii tří pivovarů v Plzni, viděli jsme kolekci pivních lahví z 20. století a různé nádoby na pití piva.
Na konec jsme měli malý rozchod na plzeňském náměstí, kterým jsme završili naši exkurzi a vraceli se domů.


Patrik Lavička, VII. třída