V úterý 13. 5. 2014 se konala beseda o animovaném filmu s režisérem večerníčku Krysáci Cyrilem Podolským.

Provedl nás tvorbou loutkového večerníčku od úplného začátku až po odvysílání v televizi. Nejprve se musí navrhnout a vyrobit loutky. Tato příprava trvá i dva měsíce. Jedna loutka stojí 50 000 Kč a více. Vteřina filmu obsahuje 25 fotografií, které se rychle promítnou, abychom viděli pohyb loutky jako ucelený.

Každá rekvizita, např. hrneček, lžička, musí být podobná realitě a vyrobena z lehkého materiálu, aby ji loutka mohla držet v ruce, např. pravý chlebíček nebyl rozpoznatelný od dřevěného. V ateliéru natočí několikačlenný štáb pouze 10 vteřin filmu za den. Jeden díl večerníčku, který trvá přibližně sedm minut, se natáčí asi 2 měsíce. Zajímavé bylo, že když se má loutka pohybovat chůzí, musí se přišroubovat k povrchu a až pohyb vykoná, tak se zase odšroubuje a díra se zacpe chlebovou střídkou, aby nebyla poznat. Viděli jsme i úvodní díl k novému večerníčku o kuchyňských duších Šiflíkovi a Šuflíkovi, který bude v televizi asi za 4 roky.
Pan režisér nám prozradil mnoho zajímavých informací. Každý se po této besedě alespoň na chvíli zatoužil stát animátorem večerníčků. Je to práce velice namáhavá a člověk musí mít hodně trpělivosti.

Adéla Zemanová a Hana Papoušková, IX. třída