Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv
Den Země 2018
Bruslení v Budvar aréně
MŠ v Bedřichově
Burza škol
Centrum ekologické a globální výchovy Cassiopea
Předškoláci na návštěvě Domu pro seniory Horní Stropnice
Návštěva Lince
Zvoneček
Mikulášská nadílka
Den Země

 Přadnáška o Antarktidě

V úterý 4. března 2014 jsme se my, žáci druhého stupně, zúčastnili dvouhodinové přednášky o Antarktidě v rámci projektu YOUTH CLUB II spadající pod Ústav komplexních systémů Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.


Pan Ladislav Rektoris nám vyprávěl o tom, jak strávil dva a půl roku v Antarktidě. Zabýval se zde hlavně populačním vývojem tučňáků. Dozvěděli jsme se, že si tučňáci staví hnízda z velkého množství kamínků. Hnízda mají vedle sebe a vzájemně si kamínky kradou. Výzkumníci se mohli mezi tučňáky volně pohybovat, kroužkovali je, a dokonce jim i pumpovali žaludky, aby se dozvěděli, kolik krilu nachytali. Pan Rektoris se tam setkal i s jinými živočichy např. s albatrosy, buřňáky, chaluhami velkými, rypouši sloními, tuleni, lachtany a kosatkami.
Život v Antarktidě je velmi náročný. Výzkumníci jsou odkázáni na vzájemnou pomoc mezi jednotlivými stanicemi. Museli nosit sluneční brýle, aby netrpěli polární slepotou. Mezi nepříznivé podmínky patřil i mrazivý silný vítr, při kterém se ani neudrželi na nohou. Dozvěděli jsme se také, že podnebí v Antarktidě může dokonce ovlivňovat i počasí u nás.
Přednáška byla velmi poučná a moc nás bavila.
Další informace a fotografie na stránkách projektu:


http://auc.cz/ipb/youthclub2/prednasky.htm

http://auc.cz/ipb/youthclub2/galantarktida04032014.htm

Tereza Gondeková, IX. třída