Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv
Den Země 2018
Bruslení v Budvar aréně
MŠ v Bedřichově
Burza škol
Centrum ekologické a globální výchovy Cassiopea
Předškoláci na návštěvě Domu pro seniory Horní Stropnice
Návštěva Lince
Zvoneček
Mikulášská nadílka
Den Země

Chlubíme se pětkou z jídelníčku

Dne 22. února 2013 naši školu navštívila lektorka Zdravé Pětky. Přijela na pozvání, aby nám ukázala, že k televizi a na párty lze připravit i jiné pokrmy, než slané brambůrky a colu. Celý dvouhodinový program se jmenoval „Párty se Zdravou 5“. V teoretické části jsme odpovídali na otázky o zdravé výživě.

Za správné odpovědi jsme obdrželi žetonek. Otázky nás provedly tajemstvím zdravé výživy. Uvědomili jsme si, které základní živiny jsou v potravinách obsaženy, které potraviny můžeme jíst bez obav i ve větším množství (například zeleninu) a které opravdu jenom občas a málo (dorty, brambůrky). Po teoretickém úvodu jsme se pustili do vaření. Každé družstvo dostalo natištěný recept na jedno jídlo. Z připravených surovin jsme si vybrali, co bylo potřeba. Připravovali jsme takové laskominy jako „Ananasový sen“ – ovocný salát s jogurtem a oříšky, „Housenku s mozzarellou“ – tedy plněná rajčata s mozzarellou, bazalkou a olivovým olejem, „Zeleninové chňapky s dipem“ – čerstvou zeleninu s ochuceným sýrem cottage. Mnozí z nás poprvé ochutnali řapíkatý celer. Další rychlou specialitou byly „Celozrnné barevné chlebíčky“ aneb tousty s tvarohovou pomazánkou, šunkou, sýrem a zeleninou. Jako nápoj nám skupina chlapců připravila “Tropickou limonádu“ z citronu, máty, ovoce, třtinového cukru a vody. Při servírování jídel každá skupina své jídlo náležitě prezentovala ostatním spolužákům. Pak následovalo velké ochutnávání. Nezbylo nic, tak jsme umyli nádobí a paní lektorka vyhodnotila naše snažení. Nejlepší družstvo dostalo prostírání. Všichni, i ti co nevyhráli, si odnáší pěkný zážitek a inspiraci pro své kuchařské pokusy. Ještě je nutné podotknout, že celou akci zajišťuje a realizuje Nadační program Albert pro školy zdarma. Další inspirace hledejte na http://www.zdrava5.cz/.

   Gabriela Charvátová, žákyně VIII. třídy  a Mgr. Helena Balášová koordinátor EVVO