Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Děti z Harbachu v Horní Stropnice
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv

V úterý 3. října se žáci druhého stupně a páté třídy zúčastnili v aule naší školy vzdělávacího pořadu „Nicholas Winton – Síla lidskosti“. V rámci tohoto pořadu byli žáci formou projekce hraného dokumentu od režiséra Matěje Mináče seznámeni nejen s postavou Nicholase Wintona a jeho hrdinskými skutky (Nicholas Winton před 2. světovou válkou zachránil 669 židovských dětí před transportem do koncentračních táborů), ale také v chronologickém sledu s nejdůležitějšími etapami našich novodobých dějin.

Žáci si tak připomněli pojmy jako První republika, Mnichovská dohoda, okleštění ČSR, Sudety, Protektorát Čechy a Morava, odbojová činnost, holocaust, osvobození Československa, konec války a poválečná léta.
Po zhlédnutí filmu následovala formou interaktivní rozmluvy beseda s dramaturgem projektu Janem Tulisem, který sira Nicholase Wintona velmi dobře znal. Hlavní hrdina dokumentu byl tak žákům představen především z lidského hlediska.

Jitka Hokrová