Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Děti z Harbachu v Horní Stropnice
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv

Dne 6. 4. 2016 navštívila naši školu paní lektorka Monika Sádlová ze Zdravé 5. Jedná se o projekt fondu Albert, který dětem v mateřských a základních školách přináší mnoho užitečných informací i praktických ukázek z oblasti zdravé výživy a stravování.


Paní lektorka si s našimi čtvrťáky a páťáky povídala o správném složení jídelníčku, o pitném režimu, o množství cukru v některých potravinách a nápojích či o složení uzenin i rozdílech mezi bílým a tmavým pečivem.
Děti se aktivně zapojily do debaty, zjišťovaly údaje na etiketách lahví s pitím, a při práci ve skupinách ověřovaly své znalosti, za které dostávaly do kasiček žetonky s pětkami.
Velmi je pobavila ochutnávka naslepo, kdy paní lektorka každému vložila do úst kousek ovoce či zeleniny a dotyčný se zavřenýma očima zkoušel identifikovat, o jaký druh se jedná.
V závěru programu si žáci vytvořili zdravou a hravou svačinku, která byla potěšením nejprve pro oko a poté také pro chuťové buňky. Program se dětem velmi líbil, zjistily mnoho nového o skladbě jídelníčku a zamyslely se nad tím, co mohou samy u sebe změnit, aby z jídla získávaly pouze kvalitní energii a podporovaly v sobě zdravé návyky.

Také žáci 8. a 9. třídy pracovali pod vedením lektorky Zdravé 5. Žáci si samostatně připravovali jednoduché občerstvení. Praktická část byla odměnou za hodinku teorie věnované zdravé výživě. Největší překvapením pro všechny byly zeleninové hranolky, které, oproti všeobecnému očekávání, všem velmi chutnaly.
Mgr. Jana Míšková a Mgr. Helena Balášová