Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Děti z Harbachu v Horní Stropnice
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv

Nedlouho po šachovém turnaji Krajský přebor družstev mladších žáků jsme v Horní Stropnici uspořádali na začátku dubna další velký šachový turnaj – pátý kvalifikační turnaj Krajského přeboru mládeže jednotlivců 2015/2016 v rapid šachu.
Zkušený tým pořadatelů, kterému bylo jmenovitě poděkováno v předchozím článku s názvem Šachový maraton, odvedl v přívětivém prostředí ZŠ a MŠ Horní Stropnice opět špičkový výkon.

Rozhodčí turnaje – pánové Roman Bauer, Vilibald Rolínek, František Rolinek a Martin Hejda – řídili turnaj s jistotou a přesně podle pravidel, takže hráči a jejich vedoucí nepodali ani jediný protest a námitková komise tak neměla žádnou práci. Poděkování rovněž patří rodičům a vedoucím jednotlivých šachových oddílů v našem kraji za včas zaslané přihlášky, za zapůjčení šachových souprav a za dovoz a dohled nad svými dětmi. V hrací místnosti se pořadatelům podařilo vytvořit při hře klidné prostředí, které je potřebné pro soustředěný výkon šachistů. Propozice turnaje byly dodrženy a naplněny. Šachový turnaj proto proběhl v naprosté pohodě. Přidáme-li ještě plně profesionální výkon zaměstnanců restaurace U Martínků, není divu, že o šachové turnaje v Horní Stropnici je zájem. Svědčí o tom i vysoká účast hráčů na zmiňovaném kvalifikačním šachovém turnaji, kde již bylo o postupech do krajského finále téměř jasno ve všech věkových kategoriích. Přesto se uvedeného turnaje zúčastnilo 69 mladých šachistek a šachistů, což je třetí nejvyšší počet účastníků z pěti pořádaných kvalifikací.
Radost nám vedle počasí (protože pro nás venkovany – zemědělce a zahrádkáře – je vláha ve formě deště zvláště v posledním období velmi vítána) udělaly naše děti. Z našeho oddílu a šachových kroužků v Horní Stropnici a na Nových Hradech se zúčastnil rekordní počet hráček a hráčů – 18 (a to se ještě někteří z různých důvodů turnaje nemohli zúčastnit). Naši zkušení hráči úspěšně zasáhli do bojů o medaile – Jáchym Bauer (Ševětín) třetí místo v kategorii H8 (hoši ve věku do osmi let věku), Jana Šabatková první místo v kategorii D8, Adéla Rolinková třetí místo v kategorii D10, Lucie Rolinková první místo v kategorii D12, Vít Kotál (Strakonice) druhé místo v kategorii H12, Václav Bauer (Ševětín) první místo v kategorii H14, Vojtěch Bauer (Ševětín) třetí místo v kategorii H16 a vítězem v kategorii H16 se stal Rolinek Dominik. Blízko medaile byl také Tadeáš Janeček (Nové Hrady), kterého až pomocné hodnocení odsunulo na čtvrté místo (kategorie H12). Ostatní podali výkon v rámci svých zkušeností a dovedností, ale pokud vydrží trénovat s nasazením jako doposud, mají velkou naději úspěšně následovat zkušenější (déle hrající) kamarády a kamarádky. Umístění jednotlivých závodníků je možné vyhledat na http://chess-results.com/tnr212973.aspx?lan=5.
Opět oceňujeme vzorné chování našich dětí. Pro nás trenéry byla rovněž povzbuzením do další práce i skutečnost, že se většina našich dětí přišla s námi na konci turnaje rozloučit, takže jsme viděli, že odcházely radostné a spokojené.
Zcela na závěr ještě oceňujeme vysoce kvalitní práci našeho místního amatérského fotografa pana Petra Aksamita, který celý turnaj nafotil – viz http://kmkhs.rajce.idnes.cz/Paty_kvalifikacni_turnaj_Krajskeho_preboru_mladeze_jednotlivcu_2015-2016_v_rapid_sachu_Horni_Stropnice_9.4.2016/.
Vilibald Rolinek