Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Děti z Harbachu v Horní Stropnice
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv

Aktivní šachový oddíl Hraničář Horní Stropnice uspořádal v pondělí 22. února 2016 v prostorech auly ZŠ a MŠ v Horní Stropnici šachový turnaj pro začínající a mírně pokročilé malé šachisty nazvaný „Stropnické šachování – kontrolní turnaj 1/2016“. Organizace akce se jako obvykle ujal pan Mgr. Vilibald Rolínek a premiéru v roli rozhodčí turnaje skvěle zvládla mladá hráčka oddílu Lucie Rolinková.


Pozvání na turnaj přijali v kategorii „pokročilí“ 4 hráči. Z krajského města přijel díky obětavosti rodičů Jakub Šimon Šimůnek a zbytek skupiny tvořili členové místního oddílu Adéla Rolinková, Václav Kučera a Patrik Mikl. O konečném pořadí na prvních místech rozhodla poslední partie mezi kamarádem Jakubem a „domácí“ Adélkou.

Jakub si tentokrát vedl lépe a zvítězil jak v partii, tak i v celém turnaji. Blahopřejeme. Druhé místo a medaili v barvě stříbra vybojovala Adélka Rolinková. Třetím v pořadí byl Václav Kučera. Mezi sportovci neoblíbené 4. místo tentokrát obsadil Patrik Mikl. Všichni zúčastnění jsou pravidelnými účastníky i krajských mládežnických soutěží. Pravidelně trénují a je to znát.
Stropnické šachování, kontrolní turnaj 01/2016 pokročilí
Konečné pořadí

 Poř.   St. č   Příjmení Jméno  Rtg   FED   Klub  Body   S-B
1 1  Šimůnek Š. Jakub   1100  CZE   ČB 5  12,00 
2 3  Rolinková Adéla  1100  CZE  ŠO HS 4  6,00
3 2  Kučera Václav  1100  CZE  ŠO HS 2  6,00
4 4  Mikl Patrik  1100   CZE  ŠO HS  1  2,00

Druhá skupina turnaje „začínající“ patřila výhradně šikovným dětem ze šachových kroužků v Nových Hradech a Horní Stropnici. V nich pod vedením pana Mgr. Vilibalda Rolínka (NH, HS) a pana Františka Rolinka se synem Dominikem (HS) postupně získávají potřebné základní vědomosti. V podobných turnajích jako je tento si mohou vše vyzkoušet „naostro“. Nejlépe si tentokrát počínal a zlatou medaili za 1. místo si odnesl Lukáš Blaho (ŠK HS). Druhé místo díky lepšímu pomocnému hodnocení patří Petrovi Kvasníkovi (ŠK HS), který si tak dal pěkný dárek k jeho svátku. Bronzovou medaili za „těsné“ 3. místo získal Matěj Kučera (ŠK NH). Radost nám svými výkony a zaujetím pro hru ale udělaly všechny zúčastněné děti. Některé z nich byly na svém úplně prvním šachovém turnaji v životě a vedly si skvěle! Odvahu poměřit své znalosti s převahou kluků našly i dvě dívky - Jana Šabatková, žákyně 2. třídy ZŠ a MŠ Horní Stropnice a Julie Ešnerová, žákyně 3. třídy ZŠ Nové Hrady.

Stropnické šachování, kontrolní turnaj 01/2016 začínající
Konečné pořadí

 Poř.   St. č   Příjmení Jméno   Rtg  FED  Klub  Body   S-B
1 3  Blaho Lukáš  1000   CZE  ŠK HS  5  10,00 
2 2  Kvasník Petr  1000  CZE  ŠK HS 3  4,50
3 6  Kučera Matěj  1100  CZE  ŠK NH 3  4,00
4 5  Němec Jan  1000  CZE  ŠK HS 2,5  4,25
5 4  Šabatková Jana   1000  CZE  ŠK HS 1  0,50
6 1  Ešnerová Julie  1000  CZE   ŠK NH 0,5  1,25 

Celý turnaj pro děti se nesl v pohodové a přátelské atmosféře. Poděkování organizátorů patří vedení školy v Horní Stropnici za poskytnuté prostory v době jarních prázdnin. Děkujeme všem sponzorům a podporovatelům, jejichž příspěvky jsme použili také tentokrát na ceny do turnaje. (www.sohranicar.cz) Role rozhodčí se tentokrát, jak již napsáno, ujala Lucie Rolinková. Nastavovala digitální šachové hodiny, kontrolovala průběh jednotlivých partií a řešila drobné nejasnosti. Zvládla vše skvěle. K udržení klidu a možnosti se plně soustředit po dobu partií se nám osvědčilo vyhradit hrací místnost pouze hrajícím a nutnost opustit hrací místnost okamžitě po dohrání vlastní partie. Na chodbě pořadatelům s dětmi pomohly i maminky paní Ešnerová a paní Šimůnková. I jim patří velké poděkování. Při vyhlášení medailistů asistovala Jakubova velmi šikovná sestra Bára Šimůnková, která nám pomohla s doplněním jmen vítězů na diplomy. Ještě jednou děkujeme!
Petr Zeman