Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Děti z Harbachu v Horní Stropnice
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv

 Ve spolupráci se Střední školou České Velenice jsme v rámci projektu „Rozvoj technického vzdělávání v Jihočeském kraji CZ.1.07/1.1.00/44.0007“ absolvovali dvoudenní exkurzi do Plzně. Z naší školy jelo čtrnáct chlapců a paní učitelka Balášová. 

První den jsme navštívili Techmanii Science Center a 3D planetárium.

Mnozí z nás si vyzkoušeli řadu fyzikálních pokusů, zajezdili jsme si na transportéru Segway, absolvovali výukový program „Zalidněná modrá planeta“ o množství vody na Zemi a její potřebě pro uchování života na planetě. Udělali jsme si představu o poměrných velikostech planet Sluneční soustavy a Slunce, prohlédli si a vyzkoušeli gyroskop, který zprostředkoval pocity kosmonautů.
Druhý den byl ještě více nabitý. Navštívili jsme firmu Precision Castparts Corporate. Tato firma je dodavatelem litých a kovaných produktů pro letecký a energetický průmysl. Produkty dodávají známým firmám, jako jsou Rolls-Royce, Airbus, Siemens, Kawasaki a mnohým dalším. Ve firmě Precision Castparts Corporate jsme viděli, jak se odlitky z titanu obrábějí a jak se kontroluje jejich bezchybnost. V krátkém videu jsme sledovali, jak se součástka stane součástí leteckého motoru a ten je namontován do letadla. Až poletíme na dovolenou, tak nejspíše v letadle bude součástka, která byla zpracována v této firmě.
Za dalším poznáním jsme se vydali do Pivovarského muzea a plzeňského historického podzemí. V podzemí jsme dostali ochranné helmy pro bezpečnost našich hlav. Bylo to opravdu nutné. Občas se ozývaly pěkné rány, jak ti vyšší z nás naráželi hlavami do nízkých stropů. Viděli jsme staré nádoby, kožené boty a dokonce i lebku koně. Všechny archeologické nálezy pocházely ze studní, kterých bylo ve staré Plzni velice mnoho. Každý dům měl svou. V muzeu jsme viděli vybavení historické hospody, sladovnu, funkční model pivovaru a prošli jsme se i po hradbách. Dozvěděli jsme se, jak vypadá a co je to hvozd - na něm se teplem zastavoval proces klíčení obilí při výrobě sladu. Navštívili jsme historickou laboratoř. Dozvěděli jsme se také něco o historii tří pivovarů v Plzni, viděli jsme kolekci pivních lahví z 20. století a různé nádoby na pití piva.
Na konec jsme měli malý rozchod na plzeňském náměstí, kterým jsme završili naši exkurzi a vraceli se domů.


Patrik Lavička, VII. třída