Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Děti z Harbachu v Horní Stropnice
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv

V úterý 13. 5. 2014 se konala beseda o animovaném filmu s režisérem večerníčku Krysáci Cyrilem Podolským. 

Provedl nás tvorbou loutkového večerníčku od úplného začátku až po odvysílání v televizi. Nejprve se musí navrhnout a vyrobit loutky. Tato příprava trvá i dva měsíce. Jedna loutka stojí 50 000 Kč a více. Vteřina filmu obsahuje 25 fotografií, které se rychle promítnou, abychom viděli pohyb loutky jako ucelený.

Každá rekvizita, např. hrneček, lžička, musí být podobná realitě a vyrobena z lehkého materiálu, aby ji loutka mohla držet v ruce, např. pravý chlebíček nebyl rozpoznatelný od dřevěného. V ateliéru natočí několikačlenný štáb pouze 10 vteřin filmu za den. Jeden díl večerníčku, který trvá přibližně sedm minut, se natáčí asi 2 měsíce. Zajímavé bylo, že když se má loutka pohybovat chůzí, musí se přišroubovat k povrchu a až pohyb vykoná, tak se zase odšroubuje a díra se zacpe chlebovou střídkou, aby nebyla poznat. Viděli jsme i úvodní díl k novému večerníčku o kuchyňských duších Šiflíkovi a Šuflíkovi, který bude v televizi asi za 4 roky.
Pan režisér nám prozradil mnoho zajímavých informací. Každý se po této besedě alespoň na chvíli zatoužil stát animátorem večerníčků. Je to práce velice namáhavá a člověk musí mít hodně trpělivosti.

Adéla Zemanová a Hana Papoušková, IX. třída