Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Děti z Harbachu v Horní Stropnice
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv

 Ve středu 5. března 2014 se IV. třída vydala do Centra ekologické a globální výchovy Cassiopeia v Českých Budějovicích na program „Putování přírodou České republiky“.


Pod vedením Mgr. Tomáše Smrže se děti na různých stanovištích a při rozličných hrách seznámily s místní živou a neživou přírodou, spolupracovaly ve skupinách či se staly majiteli zvířat a rostlin typických pro naši zemi.

Samy děti k tomu napsaly:

Bylo to dobré a zábavné. Hádali jsme, mysleli, hmatali kameny za zády, bavili jsme se. Pan Smrž na podlahu vyskládal 5 obrázků- rybník, pole, louka, potok a les, my jsme dostali kartičky zvířat a rostlin a měli jsme je dát k obrázkům, kam patří. Bylo to dobré.
Jan Charvát

Viděli jsme krásné kameny, třeba český granát, pískovec, vápenec, žulu a čedič, v jednom kameni byli obtištění trilobiti. Byly tam bezva hry, při hře s kartičkami například do lesa patřily veverky, pak jsme hodili kostkou a byla změna- les byl pokácený a veverky už v něm být nemohly.
Kristýna Martínková

Bylo to pěkné, promyšlené, hádali jsme, mysleli jsme, prostě to tam bylo super. Na jednom stanovišti bylo to, co se stane s rybníkem, polem atd., když se o ně nestaráme. Na dalším stanovišti jsme poznávali kameny a přiřazovali je k obrázkům, potom jsme přemýšleli, jaké přírodní prostředí je ovlivněné činností člověka a jaké ne. V kruhu na zemi jsme také hráli hru s kartičkami, losovali jsme změny, četli jsme je a přidávali nebo odebírali rostliny a živočichy u obrázků jejich výskytu.
Josef Šulista

O přestávce se děti podívaly také do zahrady ekologického centra. Mohly si prohlédnout hotel pro hmyz, rybníček, vyzkoušet různé venkovní zvonkohry, houpačku, kuželky z PET lahví, dřevěné balancovací skateboardy nebo pojmenovávat místní keře a stromy pomocí dřevěných sloupů s vyřezanými průzory a informačními tabulemi.
Jana Míšková
třídní učitelka