Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Děti z Harbachu v Horní Stropnice
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv

 Přadnáška o Antarktidě

V úterý 4. března 2014 jsme se my, žáci druhého stupně, zúčastnili dvouhodinové přednášky o Antarktidě v rámci projektu YOUTH CLUB II spadající pod Ústav komplexních systémů Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.


Pan Ladislav Rektoris nám vyprávěl o tom, jak strávil dva a půl roku v Antarktidě. Zabýval se zde hlavně populačním vývojem tučňáků. Dozvěděli jsme se, že si tučňáci staví hnízda z velkého množství kamínků. Hnízda mají vedle sebe a vzájemně si kamínky kradou. Výzkumníci se mohli mezi tučňáky volně pohybovat, kroužkovali je, a dokonce jim i pumpovali žaludky, aby se dozvěděli, kolik krilu nachytali. Pan Rektoris se tam setkal i s jinými živočichy např. s albatrosy, buřňáky, chaluhami velkými, rypouši sloními, tuleni, lachtany a kosatkami.
Život v Antarktidě je velmi náročný. Výzkumníci jsou odkázáni na vzájemnou pomoc mezi jednotlivými stanicemi. Museli nosit sluneční brýle, aby netrpěli polární slepotou. Mezi nepříznivé podmínky patřil i mrazivý silný vítr, při kterém se ani neudrželi na nohou. Dozvěděli jsme se také, že podnebí v Antarktidě může dokonce ovlivňovat i počasí u nás.
Přednáška byla velmi poučná a moc nás bavila.
Další informace a fotografie na stránkách projektu:


http://auc.cz/ipb/youthclub2/prednasky.htm

http://auc.cz/ipb/youthclub2/galantarktida04032014.htm

Tereza Gondeková, IX. třída