Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Děti z Harbachu v Horní Stropnice
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv

Výlet do CEGV Cassiopeia
aneb
výchovně vzdělávací program Stereotypy a předsudky
Dne 29. 1. 2014 v 9:00 téměř celá osmá třída vyrazila do Českých Budějovic. Čtvrt hodiny před desátou jsme stáli před budovou bývalé mateřské školky – dnes Centra ekologické a globální výchovy Cassiopeia. Hned u dveří nás přivítala příjemná paní Dita, která nám vysvětlovala zábavnou formou her, co vlastně jsou předsudky a stereotypy.


Jedna z nich byla „Transsibiřská magistrála“; pomyslný vlak, kterým jsme cestovali z Jekatěrinburgu do Ulanbátaru. Cestovali jsme v kupé, do kterého jsme si měli vybrat spolucestujícího. V nabídce jich bylo poměrně dost, každý cestující však měl nějaký „zápor“. My jsme si měli vybrat jednoho a zdůvodnit, co nás k takovému výběru vedlo. Tato hra nám měla ukázat, jak snadno se necháme ovlivňovat prvním dojmem.

Další aktivitou bylo napsat na papíry označené názvy různých skupin (mladí lidé, staří lidé, lidé z města, lidé z vesnice, kluci, holky apod.) různé předsudky, které jsme někdy slyšeli anebo jsou i naše vlastní. Na této aktivitě jsme si ukazovali, že ne všechna tvrzení se týkají všech lidí z té skupiny, a jak snadné může být dotknout se lidských citů.

Ke konci jsme si všechny pojmy shrnuli a vysvětlili tak, že ani nám je nepřišlo těžké pochopit: „Předsudek znamená, že člověk soudí druhého člověka dřív, než ho vůbec opravdu pozná, a to na základě prvních dojmů, vzhledu, chování, mluvy a někdy i náhodné vnější situace. Stereotyp v této souvislosti znamená, že se náš předsudek promítne do našeho chování vůči té osobě či skupině.“ Někdy nás naše předsudky chrání, zejména pokud se v souvislosti s nimi začneme chovat opatrně a s rozmyslem. Jindy nám nebo našemu okolí mohou dost ublížit, nebo ztrpčit život někomu jinému.
Celý program byl asi dvouhodinový i s přestávkou, ve které nám byl nabídnut čaj. V poledne jsme opět nasedli do malého bílého autobusu, který jsme cestou překřtili
na safari-bus, a uháněli zpět do Horní Stropnice. Celý ten výlet byl příjemný, všichni jsme se pobavili i poučili.
Za osmou třídu Mgr. Naděžda Smirnovová, Štěpán Novák a Stanislava Betuštiaková