Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Děti z Harbachu v Horní Stropnice
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv

Putování za vědou
Dne 27. ledna 2014 se vydala 6. třída s paní učitelkou Balášovou do Nových Hradů do Ústavu komplexních systémů FROV JU.
Hned po příjezdu nás přivítala paní Mgr. Naďa Štysová, poučila nás o bezpečnosti práce a pravidlech chování v ústavu a rozdělili jsme se do tří pracovních skupin.

První skupina šla pracovat s multimetrem pod vedením pana Vladimíra Kotala. Měřili jsme odpor, napětí, zjišťovali jsme, které látky vedou elektrický proud a které ne. Zjistili jsme, že tuha v tužce vede elektrický proud stejně dobře jako kovový drátek. Také jsme zkoumali vodu, jak vede elektrický proud. Zjistili jsme, že destilovaná voda elektrický proud nevede, voda z kohoutku trochu a slaná voda nejvíce. Ke konci jsme stavěli FM rádio ze stavebnice, které dokonce hrálo.
Druhá skupina se oblékla do bílých plášťů a šla pozorovat řasy a sinice mikroskopem. Paní Slepičková nám vysvětlila, jak se řasy množí a pěstují. V laboratoři byly všelijaké baňky, zkumavky, na třepačkách se natřásaly nádoby s množstvím zelené hmoty. Vyzkoušeli jsme si práci s mikroskopem a binokulární lupou. Pozorovali jsme nejen řasy a sinice, ale také vzorky hornin, pavouka, želví krunýř a mořskou houbu i svoje nehty a kůži.
Třetí skupina, také v pracovních pláštích, měřila pod vedením Mgr. Štysové, kolik spotřebujeme vody na mytí rukou. Vypočítali jsme, kolik litrů vody spotřebuje naše rodina za den, za měsíc i za celý rok. Rovněž jsme zkoumali rozpustnost látek v horké a studené vodě. Výsledek – v teplé vodě se sůl rozpouštěla rychleji.
A takhle se všechny skupiny prostřídaly. Ještě jsme si prohlédli bioreaktor na pěstování řas a sinic a zařízení pro jejich získání z roztoku a následné vysušení. Zahráli si hru Ubongo a už byl čas na návrat do Stropnice.
Vše se nám moc líbilo a doufáme, že se sem ještě někdy podíváme. Některé fotografie najdete také na stránkách projektu http://auc.cz/ipb/youthclub2/galprakt27012014.htm .

Jitka Wagnerová a Marek Čabelka