Zdravá 5

Pro 4. a 5. třídu bylo čtvrteční ráno na začátku února ve znamení správné výživy.
První část programu byla teoretická, dozvěděli jsme se,...

Číst dál...
Děti z Harbachu v Horní Stropnice
Exkurze MŠ na Bedřichovské soukromé dráze

Dne 22. 9. 2016 se vydala podívat naše mateřské škola na soukromé vlakové nádraží do Bedřichova. Byli jsme pozváni panem Erikem Kučerou. Po...

Číst dál...
Školy pro venkov, CZ.1.07/1.1.10/02.0037
T-Mobile Olympijský školní běh
Děti z Harbachu v Horní Stropnici
Děti z mateřské školy na exkurzi u SDH

Dne 6. října 2017 se všechny děti vypravily za větrného počasí na návštěvu do místní požární zbrojnice. Sbor dobrovolných hasičů sídlí nedaleko...

Číst dál...
Zvonek z Novohradských hor - místní kolo, zpěv

Země jako na dlani- 5. třída v ekologickém centru Cassiopeia v Českých Budějovicích

Dne 5. 3. 2013 jela naše třída minibusem do Českých Budějovic na ekologický program Země jako na dlani. Naše průvodkyně se jmenovala Lucka a na úvod jsme si udělali jmenovky, aby také ona poznala nás. Dostali jsme od ní mapy světa a papíry s úkoly. Nejprve si nás vyzkoušela, co už umíme, aby nás při našich cestách světem něco nepřekvapilo, anebo abychom nezabloudili.

Vysvětlili jsme si, čím to je, že se někde střídají roční období a jinde ne, co je to polární den a noc, jaká zvířata známe.  Obcházeli jsme v čtyřčlenných skupinách různá stanoviště. Každé z nich představovalo jiný podnebný pás, kde jsme se seznamovali s tamními živočichy a rostlinami a vyplňovali cestovatelský deník malého putovatele. Prošli jsme si postupně poušť, savanu, tropický a subtropický pás, deštné lesy, mírný pás a severní a jižní pól. Na každém stanovišti bylo pět úkolů, například pera českých ptáků, které jsme měli poznat, dále zvířata v Antarktidě a které z nich je největší, k čemu jsou velbloudovi hrby, kolik stromů bylo potřeba vykácet při válečném tažení na Krétě a spousta dalších úkolů. Zároveň jsme do mapy zakreslovali, kde který podnebný pás leží, a které země do něj patří.  Po svačině nás čekaly další hry, třeba chytání rybiček z papíru (byly tam různé druhy- tuňák, treska, makrela, úhoř), při kterém jsme se naučili, že se lidem a jejich firmám určitě nevyplatí vylovit všechny ryby, které v moři máme. Nebo jsme z modelíny tvarovali kytičky, které vyrostou na poušti v době dešťů za velmi kratičkou dobu, než opět přijdou sucha.  Nakonec jsme si všichni sedli do kroužku a Lucka nám posílala balónek. Kdo ho dostal, měl říci, co se mu při našem cestování líbilo nebo kde se něco nového dozvěděl. Byli jsme za svoje znalosti i chování pochváleni, s dobrou náladou jsme se tedy vrátili zpátky do školy. Celé dopoledne v Českých Budějovicích se nám velice líbilo.

Štěpánka Kuželová, Lucie Morongová, Marek Čabelka, Tereza Golombková  5. třída ZŠ Horní Stropnice